Często można otrzymać zalecenie, by ćwiczyć lewą półkulę mózgu. Jest to podyktowane tym, że w lewej półkuli znajdują się najczęściej ośrodki mowy - ośrodek Wernickego oraz ośrodek Broki. Jeden odpowiada za odbiór mowy i jej rozumienie, drugi za generowanie. Język ze swojej natury ma charakter liniowy, sekwencyjny - fonemy, słowa, zdania następują po sobie. Tak właśnie funkcjonuje lewa półkula, w sposób liniowy. W opozycji do prawej, która przetwarza dane w sposób jednoczesny, fotograficzny niejako. Językowe procesy zlokalizowane w prawej półkuli dotyczą takich aspektów jak prozodia czyli intonacja, akcent, kontekst emocjonalny. Także onomatopeje przetwarzane są w prawej półkuli, przekleństwa padające niczym strzał armatni (są liniowe ale są realizowane jak etykiety, pieczęcie dla danej sytuacji) oraz tło wspomnieniowe, skojarzenia, wrażenia. Sedno procesów językowych ma miejsce jednak w lewej półkuli i to ją właśnie warto stymulować w pierwszej kolejności, gdy potrzebna jest interwencja pobudzająca mowę.
Jakie są rodzaje ćwiczeń lewopółkulowych?
- najczęściej to tzw. rytmy czyli naprzemiennie układane przedmioty lub ilustracje. Poniżej przykład z figurami geometrycznymi na wagonikach:
- drugim częstym typem ćwiczeń są ćwiczenia w stopniowanie (np. połącz lokomotywy od najmniejszej do największej itp.)
- jeszcze inną propozycją, bardziej angażującą a jednocześnie weselszą w wykonaniu są ćwiczenia w sekwencje ruchowe. Powtarzalna prosta choreografia może być dobrym ćwiczeniem lewopółkulowym, ja natomiast chciałam dziś zaprezentować trening z klaskaniem i tupaniem:
Zachęcam do spróbowania :) Trening sekwencji ruchowych (8 plansz - powyżej są wybrane) kosztuje 10 zł ( w pakiecie jest także pokaz slajdów z powyższymi ćwiczeniami do oglądania na większym ekranie np. w szkolnej klasie - ćwiczenia można robić wspólnie, niczym utwór na 20 rąk i nóg).
Osoby zainteresowane proszę o wiadomość na epdf.kontakt@gmail.com
Komentarze
Publikowanie komentarza