Adaptacja do przedszkola - plan dnia w obrazkach może odrobinę pomóc.

dziecko nie chce chodzić do przedszkola

   

   Dziś ilustracje przedszkolnego dnia, by pomóc dzieciom i sobie przy pytaniu: "A kiedy mnie odbierzesz?" Przygotowałam rysunki i dla chłopców i dla dziewczynek. Można ułożyć linearnie od lewej do prawej strony (zgodnie z kierunkiem czytania) i pokazać dziecku co po czym się wydarzy w ciągu dnia i w którym momencie przyjedzie mama, tata lub dziadkowie. Zawarłam na ilustracjach cztery posiłki ale można je powielić, gdyby miało być ich więcej. Można także ułożyć rysunki na podobieństwo zegara i powoli wdrażać dziecko w rozumienie pojęć związanych z porami dnia i orientacją czasową. 

Jak jeszcze można wykorzystać ilustracje?

Dzień w przedszkolu na ilustracjach


  • jako zachętę do opowiadania co wydarzyło się w ciągu dnia (np. "Czy możesz ułożyć mi po kolei jak wyglądał Twój dzień?")
  • jako ćwiczenie pamięci (np. "Opowiem ci jak będzie wyglądał jutro dzień np. Kasi, a ty spróbuj zapamiętać kolejność wydarzeń i samemu ułożyć")
  • jako punkt wyjścia do rozmów typu: "Ułóż jak chciałbyś, by wyglądał twój dzień", "Pokaż mi, co podoba ci się najbardziej w ciągu dnia" itp. 
  • jako kolorowanki 
  • jako ćwiczenie sekwencji (trening lewo-półkulowy)
   Ilustracje można wykorzystać także z dziećmi, które bardzo mało mówią (mogą być przydatne w terapii mutyzmu wybiórczego) oraz do diagnozy ewentualnych trudności ("Którą ilustrację chciałbyś / chciałabyś usunąć z planu dnia" itp.)

   Zapraszam do pobrania - link do wszystkich ilustracji (kolorowych i czarno-białych, dużych i mniejszych). W zamian będę wdzięczna za obserwowanie strony na facebooku (będę tam wrzucała różne materiały) oraz za obserwowanie profilu na instagramie. Dziękuję. 



Adaptacja w przedszkolu dziecko nie chce pójść

plan dnia w przedszkolu

Adaptacja do przedszkola rysunki

dziecko nie chce chodzic do przedszkola

ilustracje dnia w przedszkolu

dziecko płacze przed przedszkolem jak pomóc

psycholog-logopeda.org.pl

preschool agenda in drawings

preschool agenda schedule

czarno białe rysunki dzień w przedszkolu


















































Komentarze

O autorze:

Magdalena R. Babczyk - mgr psychologii, filologii, logopeda, terapeuta.
Zapraszam do kontaktu - zakładka: O mnie - oferta, kontakt, współpraca.

Subskrybuj i otrzymuj nowości na swoją skrzynkę. Follow by Email

.

POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ